Nowy „Głos Ojca Pio” [GOP 143/5/2023] zachęca do refleksji nad obecną sytuacją dziejową. Autorzy rozważają temat wojny sprawiedliwej i obrony koniecznej. Numer otwiera obszerny artykuł o rodzinie Ulmów, bogato zilustrowany zdjęciami archiwalnymi, przygotowany z okazji beatyfikacji.
W dziale poświęconym Ojcu Pio przeczytamy pełną nieznanych dotąd faktów historię powołania go do włoskiej armii podczas pierwszej wojny światowej.
Nadzieja wbrew nadziei
Wojna to jedno z najgorszych ludzkich doświadczeń. Pamiętam z dzieciństwa opowieści moich dziadków urodzonych na Wołyniu o ich tragicznych przeżyciach. Wręcz zatrważających. Nie utracili jednak oni – i tysiące ludzi doświadczający najgorszych zdarzeń – nadziei. Nadzieja okazuje się silniejsza niż wszelkie zło.
Od półtora roku często słucham podcastów mówiących o wojnie na Ukrainie. Uderzające jest to, jak odmienne nastawienie mają względem kolejnych tragicznych wojennych wydarzeń żołnierze walczący na froncie, zwykli obywatele, politycy i eksperci. Jednymi targają skrajne emocje – w pełni usprawiedliwione – drudzy kalkulują nader chłodno. Wśród wielości głosów i nieustającej propagandy niełatwo wyrobić sobie zdanie odpowiadające realiom, prawdzie, autentycznemu poszukiwaniu dobra.
Doświadczając wojny – z daleka czy z bliska – każdy katolik powinien zadać sobie pytania: Jaką przyjąć wobec niej postawę moralną? Jak żyć Chrystusową ewangelią w świecie, który rozdziera tak wielkie zło? Gdzie znaleźć odpowiedź, jeśli wiemy, że ślepe emocje i chłodne wyrachowanie to niewłaściwi doradcy?
W numerze, który oddajemy w Twoje, Czytelniku, ręce, proponujemy drogi poszukiwania odpowiedzi. Są to odpowiedzi pokorne, ale odważne. W ich poszukiwaniu prowadzi nas nadzieja silniejsza niż wszelkie zło. Nadzieja wbrew nadziei.
Br. Maciej Zinkiewicz OFMCap
redaktor naczelny
„Głos Ojca Pio” to magazyn religijny – wykraczający poza wąskie ramy pisma niszowego – skierowany do osób zainteresowanych duchowością św. Ojca Pio, otwarty i bliski życiu, formujący wiarę i zbliżający do tajemnicy Boga.
Od pierwszego numeru przybliża sylwetkę i duchowość Ojca Pio – jednego z najbardziej popularnych świętych dwudziestego wieku.
Pismo nie traci także z oczu problemów duchowych współczesnego człowieka i zmian zachodzących w Kościele. Stąd każdy numer otwiera temat przewodni, realizowany w atrakcyjnych formach dziennikarskich – wywiadach, ankietach i reportażach.
Na łamach „Głosu Ojca Pio” gościli m.in.: podróżnik Krzysztof Kamiński, s. Anna Bałchan, muzyk Adam Nowak, dziennikarz Krzysztof Ziemiec, pieśniarka Antonina Krzysztoń, duszpasterz małżeństw i rodzin Ksawery Knotz OFMCap, postać legenda Leon Knabit OSB, muzyk Jan Budziaszek, ewangelizator Marcin Zieliński.
Specjalny dział w „Głosie Ojca Pio” stanowi polskie wydanie oficjalnego czasopisma Grup Modlitwy Ojca Pio „La Casa Sollievo Della Sofferenza”. Ukazują się w nim informacje z życia Grup Modlitwy w Polsce oraz materiały przydatne w prowadzeniu comiesięcznych spotkań formacyjnych.

